Lőrinc László

történelemtanár, tankönyvszerző

1961-ben születtem, és az ELTE magyar-történelem szakán végeztem 1986-ban – azóta tanítok történelmet (az Árpád Gimnáziumban 1990-ig, az Alternatív Közgazdasági Gimnáziumban 1990 óta).

Számos történelem tankönyvem és segédkönyvem jelent meg a Calibra, az AKGA és a Tankönyvkiadónál. A legismertebbek A kora újkor (1992), a Felvilágosodás és forradalom (1993) és az Életmódtörténet I-II. (1997–2001); utóbbi első kötetének digitális változatát is elkészítettem a Sulinet Digitális Tudásbázisa számára. A III. kötet kiadásra készen vár. Forráscentrikus koncepcióm alapján készült az AKG középiskolai történelemtankönyv sorozata, melynek társszerzője vagyok. (Történelem I-III. 1998-2004) Részt vettem az AKG történelem tantervének elkészítésében, és társszerzője voltam egy történelmi tantárgymódszertani könyvnek (Évszámokon innen és túl. 2001.). 2005 őszén a Shoah alapítvány tananyagából, az alapítvány felkérésére bemutató órát tartottam, melynek vendége volt többek között az oktatási miniszter, valamint Steven Spielberg és Szász János filmrendezők; az órát a televízió is bemutatta. Történelemórai projektjeim a Pedellus kiadónál várnak megjelenésre.

Társszerzője vagyok egy diákoknak szóló, interaktív történelmi CD-ROM sorozatnak (Kartográfiai Vállalat), egy digitális történelmi tanár-továbbképzési anyagnak (ELTE TTK továbbképzési projekt), valamint a Sulinet Digitális Tudásbázis több történelem anyagának. Dokumentumfilmemet, mely egy forrásfeldolgozó történelemóra köré épült, és az ellenzék 1947-es felszámolásáról szólt (Többség a cilinderből) 2004-ben mutatta be a televízió. Történelmi ismeretterjesztő cikkeim, szakkönyv-kritikáim számos folyóiratban (História, Rubicon, BBC History, Századvég, Magyar Narancs, Fundamentum, Holmi, Élet és Irodalom, stb.), és honlapon jelentek meg. A Heti Világgazdaság Szellem és vélemény rovatában 2006 óta több tucat történeti írásom jelent meg, ezek egy része kutatásra épült. Tanári szakértője voltam a Magyar Elsők c. televíziós sorozatnak (2004) és a Jövő háza projektnek (2004). Társszerzője vagyok a Baktay Ervinről szóló Indológus indián c. kötetnek. (Hopp Ferenc Kelet-Ázsiai Múzeum, 2014)

A TTE konferenciáin számos alkalommal voltam szekcióvezető vagy előadó. (Pl. A Kórház a tananyag szélén c. 2004-es előadásom megjelent a Civil történelem – A történelemtanárok egyletének 15 éve című kiadványban is. Bp. 2005.) Számos oktatással kapcsolatos cikket írtam az Egylet honlapjára, továbbá a TTE megbízásából részt vettem egy digitális művelődéstörténeti kronológia elkészítésében. Elképzelésem alapján és szervezésemben valósult meg 2010 január és március között a TTE Egyezzünk ki a múlttal! című műhelybeszélgetés-sorozata, melyen jeles történészek, szociológusok, tanárok vitatták meg a történelemszemléleti betegségeink „anamnézisét” és lehetséges terápiáját. A beszélgetésekről bevezetőmmel kiadott kötet szerkesztője és társszerzője voltam, (Egyezzünk ki a múlttal! Műhelybeszélgetések történelmi mítoszokról, tévhitekről. TTE, 2010).

2013 februárjától kezdeményezésemre és koncepcióm alapján indult, és azóta  szerkesztésemmel működik a legendákat cáfoló Tényleg!/?Hogy volt, hogy nem volt honlap és a hozzá tartozó Facebook oldal, mely a hazai történelmi ismeretterjesztés ismert fórumává vált, szerzői között az egyes témák jeles kutatóival.

2004-ben megkaptam a Történelemtanárok Egylete (TTE) Szebenyi Péter-díját a történelemtanítás megújításáért. 2008 óta a TTE Bizottmányának tagja, 2013 óta alelnöke vagyok.

Foglalkozom színházzal is; ösztöndíjjal kutattam Párizsban Blattner Géza bábművész tevékenységét (1987), a róla szóló monográfiám 2014-ben jelent meg. (Blattner. Egy bábos életút. Országos Színháztörténeti Múzeum és Intézet) Egyéb alapkutatásra épülő színháztörténeti témájú könyvem (Ég és föld között, Orkesztika, 2005) és cikkeim jelentek meg, társszerzője voltam a Magyar Színházművészeti Lexikonnak (Akadémiai Kiadó, 1994). Az AKG-ban 1993 óta színjátszó csoportot vezetek. Többnyire közösen írjuk a diákjaimmal az előadandó darabokat; ezek egy része az AKG kiadásában napvilágot is látott (Többkezes darabok, 2004), másik részük a Pedellus kiadónál várnak megjelenésre.